X

Program na duben 2015

duben 15

pereme a vítr nám to suší


středa 8/4/15,
otevřeno od 9.30 h, za barem Sim, Adris a Kateřina, promítání od 10 h

Středeční kino pro kojné, hlídačky a hlídače, přebalovačky a přebalovače dětí
Jste-li doma s dětmi (ať už v jakékoli pozici), možná byste se rádi podívali na dobrý film. A možná byste se na něj rádi nedívali sami. A třeba byste si o filmu pak chvilku s někým s chutí popovídali. A tak dál. Pokud ano, přijďte (i s dětmi, pochopitelně) do klubu Ferenc Futurista.
K jídlu a pití: koláč, horká čokoláda a mošt z Krahulčí.

 

Zázraky (Itálie) 

Příběh dvanáctileté Gelsominy, která žije s rodiči a třemi mladšími sestrami na opuštěném statku kdesi v Umbrii. Otec drží rodinu stranou nástrah moderního světa a striktně prosazuje život v souladu s přírodou. Chov včel a výroba přírodního medu jsou pro rodinu jediným zdrojem obživy a točí se kolem nich veškerý život na statku. Pevné rodinné vazby podřízené praktickým činnostem jsou však narušeny natáčením televizní reality show „Zázraky venkova“, které poblázní celý kraj. Jistoty idealistického a poněkud despotického otce jsou zviklány poznáním, že dospívající dcerka se možná vydá jinými cestami, než jaké volil pro sebe a své nejbližší. Zčásti autobiografický poetický snímek režisérky Alice Rohrwacherové o rozpadajícím se ideálním světě místy osciluje na hranici mezi realitou a snem.

 

sobota 11/4/15, 14 h před kostelem sv. Václava ve Všenorech
Po místech pobytu Mariny Cvetajevové ve Všenorech a Černošicích
Komentovaná procházka po místech pobytu ruské básnířky Mariny Cvetajevové. S průvodkyní Galinou Vaněčkovou projdeme několik míst ve Všenorech a Horních a Dolních Mokropsech. Procházku zakončíme v klubu Ferenc Futurista (Vrážská 324, Černošice) přednáškou o ruské emigraci ve Všenorech, Mokropsech a Černošicích, krátkým čtením a debatou. Přednáška začíná v 17 h.


čtvrtek 16/4/15, otevřeno od 19 h, za barem Jose, Eva a Jana, program od 19.30 h
Trať Praha–Beroun a obdobné tratě v zahraničí

Druhý večer z cyklu přednášek a debat o trati Praha–Beroun.
Tentokrát na témata „Moderní železnice jako nedílná součást moderní urbanizované krajiny“ a „Potenciál tratě Praha–Beroun na pozadí obdobných tratí v zahraničí“.
Přednáší Ing. arch. Karel Hájek.

Do konce 19. století změnila železnice svět, spojila kontinenty od moře k moři, ovlivnila města, průmysl i životy lidí. Sto sedmdesát let po příjezdu prvního parního vlaku do Prahy jsou nároky kladené společností na železniční dopravu jiné. Zvyšuje se rychlost a cestovní komfort, zmenšují se požadavky na plošný rozsah staveb a zařízení pro dopravu. Nádraží i celé tratě se přestavují a mnohé drážní plochy se vracejí zpět městu. Jak s nimi nakládat? A má železnice stále potenciál ovlivnit život stejně jako měla na svém počátku.
Odpovědi na tyto otázky se pokusí přinést druhé pokračování cyklu přednášek a debat o trati Praha–Beroun a její rekonstrukci tentokrát na témata
Moderní železnice jako nedílná součást moderní urbanizované krajiny; Potenciál tratě Praha–Beroun na pozadí příkladů obdobných tratí v zahraničí. Přednáší Ing. arch. Karel Hájek.
Ing. arch. Karel Hájek v roce 1996 absolvoval Fakultu architektury ČVUT v Praze v ateliéru prof. Emila Hlaváčka. V roce 2002 na Ústavu nauky o budovách FA ČVUT obhájil dizertační práci na téma Urbanismus, architektura a design moderních systémů kolejové dopravy. V roce 2007 vydalo nakladatelství ČVUT jeho monografii o architektovi drážních staveb Josefu Dandovi. Učí na Katedře architektury Fakulty stavební a v Ústavu dopravních systémů Fakulty dopravní ČVUT v Praze.

sobota 18/4/15, za barem Alenka a Tomáš Srbovi, otevřeno od 10 h
Trhy v Černošicích a káva a polévka ve FF

neděle 26/4/15
Vlakem z Prahy do Kralup jako do Berouna
Výlet s FF na téma modernizace příměstské železnice

Výlet vlakem po železniční trati Praha, Masarykovo nádraží–Kralupy nad Vltavou. Doplňkový program k cyklu přednášek a diskusí Železnice ve městě a krajině je zaměřený na seznámení s technickým řešením a fungováním již realizované modernizace tratě s podobným charakterem a významem, jako je naše trať Praha–Beroun. Trať 091 je podobně trasovaná údolím řeky, prochází centry historických sídel a je zatížena kombinací příměstské, dálkové a nákladní dopravy.

Odjezd z Černošic v 10:16 hodin, v Praze přestup na rychlík R 688, odjezd z Masarykova nádraží v 10:52 hodin. Cestou pozorování širé tratě, zastávek a železničních stanic ze zadních spojovacích dveří posledního vozu. V Kralupech občerstvení v restauraci U Kohouta blízko nádraží a návrat s podobným programem nejbližším rychlíkem R 683 „Střekov“, odjezd 12:37 hodin nebo dalším 14:37 či ještě dalším podle situace.

Detaily doporučených spojení:

Černošice » Kralupy n.Vltavou

Datum

Odkud/Přestup/Kam

Příj.

Odj.

Pozn.

Spoje

26.4. Černošice 10:15 10:16 Os 8825 1.2. NPP K !
Praha hl.n. Metro 10:38 Přesun asi 11 min
Praha Masarykovo n. Metro 10:52 R 688 NPP R K
Kralupy n.Vltavou 11:17 11:18
Celkový čas 1 hod 1 min, vzdálenost 45 km, cena 70 Kč / IN50 35 Kč / IN25 53 Kč

Kralupy n.Vltavou » Černošice

Datum

Odkud/Přestup/Kam

Příj.

Odj.

Pozn.

Spoje

26.4. Kralupy n.Vltavou 12:36 12:37 ! R 683 Střekov NPP R K
Praha Masarykovo n. Metro 13:02 Přesun asi 11 min
Praha hl.n. Metro 13:19 Os 8834 1.2. NPP K !
Černošice 13:40 >
Celkový čas 1 hod 3 min, vzdálenost 45 km, cena 70 Kč / IN50 35 Kč / IN25 53 Kč



středa 29/4,
otevřeno od 9.30 h, za barem Sim, Adris a Kateřina, promítání od 10 h
Středeční kino pro kojné, hlídačky a hlídače, přebalovačky a přebalovače dětí

Dva dokumenty z festivalu Jeden svět


Na sever od slunce
 (Norsko)

Inge a Jørn nejsou běžní surfaři. Spojení s vodou a přírodou se rozhodli prožít si až na dřeň. Na devět měsíců se usadili na opuštěné pláži ostrova u břehů Norska daleko za polárním kruhem, kde našli nejen perfektní vlny, ale také spousty naplavených odpadků. Na pláži chtějí zůstat, dokud neposbírají alespoň tunu toho, co sem dennodenně přináší moře ze vzdálených míst. Svůj životní styl odpovědných surfařů dotahují k dokonalosti i tím, že se živí levným prošlým jídlem a jejich dodávka jezdí na přepálený olej.
 

Tři dary (ČR)
Dokumentaristka Erika Hníková se ve snímku
Tři dary vydala po stopách české pomoci v Afghánistánu. Natáčení dovedlo českou filmařku na sever země, kde se už řadu let snaží společnost Člověk v tísni zlepšit životní podmínky místních lidí, živořících na hranici chudoby v podhorských vesnicích poznamenaných dlouholetou válkou. Dokument je složen ze tří příběhů rodin, kterým Člověk v tísni pomáhá zajistit stabilní zdroje příjmů.

Tags: